|
written by Tomas M. 2 years ago Být pozitivnà na SARS-CoV-2 neznamená být nemocný nemocà COVID19, a to je důležitý rozdÃl. Bohužel se tyto dvÄ› vÄ›ci Äasto zaměňujÃ. Abychom celou záležitost pochopili, podÃvejme se na analogickou situaci s virem HIV a nemocà AIDS.
Jaký je rozdÃl mezi HIV a AIDS?
Virus HIV je patogen, který napadá v lidském tÄ›le bÃlé krvinky, a v důsledku je zabÃjÃ. TÃm oslabuje imunitnà systém ÄlovÄ›ka, až ho úplnÄ› vyÄerpá. Osoba, které byl v krvi testován virus HIV (metodou PCR) je oznaÄena jako HIV pozitivnÃ. ÄŒlovÄ›k může být pozitivnÃm nositelem viru HIV dlouhou dobu (Äasto mnoho let), aniž by zaznamenal nÄ›jakou zmÄ›nu. ZažÃvá bÄ›hem dalÅ¡Ãho života běžné nemoci jako jinà lidé, a z nemocà se uzdravuje se srovnatelnou efektivitou, jako ostatnà lidé.
Ve chvÃli, kdy virus HIV nakazà (a zabije) dostateÄné množstvà bÃlých krvinek, hovoÅ™Ãme o tom, že se u osoby nakažené virem HIV rozvinulo onemocnÄ›nà nazvané AIDS, což je zkratka, která v pÅ™ekladu znamená "syndrom selhánà imunity". ÄŒlovÄ›k nemocný onemocnÄ›nÃm AIDS pak může umÅ™Ãt i na jinak běžné a banálnà infekÄnà onemocnÄ›nÃ, protože si jeho imunitnà systém s infekcà už neporadÃ.
Je tedy patrno, že být pozitivnà na virus HIV jeÅ¡tÄ› nemusà znamenat v podstatÄ› nic zásadnÃho. ÄŒlovÄ›k, který je HIV pozitivnà od minulého Ätvrtka, může napÅ™Ãklad dostat nÄ›jaký těžký zápal plic a umÅ™Ãt na nÄ›j, a s virem HIV to nijak nemusà souviset, takový ÄlovÄ›k by zkrátka umÅ™el i když by virus HIV nemÄ›l.
RozdÃl mezi virem SARS-CoV-2 a nemocà COVID19 je analogický
Virus SARS-CoV-2 je patogen, který se Å¡Ãřà pravdÄ›podobnÄ› kapénkovou infekcÃ. Dá se testovat metodou PCR, nenà potÅ™eba odebÃrat krev, staÄà otestovat výtěř z nosu. ÄŒlovÄ›k, u kterého je virus SARS-CoV-2 nalezen, je oznaÄen jako pozitivnÃ.
COVID19 je nemoc, způsobená u nÄ›kterých lidà virem SARS-CoV-2. Vzhledem k tomu, jak málo toho zatÃm vÃme, jsou i uvádÄ›né pÅ™Ãznaky nemoci COVID19 různorodé, napÅ™Ãklad horeÄka, kaÅ¡el, potÞe s dýchánÃm. Bohužel jsou takové pÅ™Ãznaky zamÄ›nitelné s kdejakou jinou infekÄnà nemocÃ, a proto poznat, jestli má nÄ›kdo COVID19 (tedy nemoc opravdu způsobenou koronavirem) nenà jen tak.
Podle zpráv z médià to vypadá, že velká Äást osob pozitivnÃch na SARS-CoV-2 nemá pÅ™Ãznaky žádné. TudÞ nejsou nemocnÃ. Nemajà onemocnÄ›nà COVID19. Jsou jen pozitivnÃ.
ProÄ je to důležité?
AktuálnÄ› v ÄŒeské republice (i ve svÄ›tÄ› obecnÄ›) probÃhá takzvaná pandemie, které nemá v historii obdoby. PoÄÃtajà se poÄty osob pozitivnÃch na SARS-CoV-2, a z toho se pak stanovujà poÄty "nemocných" a poÄty osob zemÅ™elých s onemocnÄ›nÃm COVID19. Bohužel je ale pozitivita zaměňována s nemocnostÃ, takže neznáme ani skuteÄné ÄÃslo skuteÄnÄ› nemocných (tj. pozitivnÃch s pÅ™Ãznaky onemocnÄ›nà COVID19) ani skuteÄné ÄÃslo mrtvých (tj. osob zemÅ™elých v pÅ™Ãmém důsledku onemocnÄ›nà COVID19).
Vzhledem k obrovskému podÃlu bezpÅ™Ãznakových pozitivnÃch je zÅ™ejmé, že uvádÄ›né statistiky nemocných a mrtvých jsou silnÄ› nadhodnocené. To by samo o sobÄ› nevadilo, jenže na základÄ› tÄ›chto nadhodnocených statistik jsou pÅ™ijÃmána neadekvátnà opatÅ™enà k zamezenà šÃÅ™enà viru SARS-CoV-2 (jejichž úÄinnost je taktéž diskutabilnÃ), a tato opatÅ™enà nespornÄ› niÄà životy lidÃ. PÅ™Ãklady jsou následujÃcÃ:
Zákaz podnikánà v urÄitých oborech (gastronomie, sport) pÅ™ipravuje lidi o práciZákaz Å¡kolnà docházky pÅ™ipravuje studenty o vzdÄ›lánÃStamiliardové půjÄky vlády neomluvitelnÄ› zadlužujà dalšà generacePanika způsobuje stresy, které se negativnÄ› promÃtajà do zdravotnÃho stavuStrach způsobuje, že se nÄ›kteřà lidé bojà jÃt k lékaÅ™i, a mÃsto na COVID můžou umÅ™Ãt na zanedbánà lékaÅ™ské péÄe (můj dÄ›da zruÅ¡il kontrolu kardiostimulátoru)Nemocnice vyÄleňujà lůžka pro pozitivnà pacienty a tÃm klesá kapacita pro negativnà pacienty, z kapacitnÃch důvodů se odkládajà plánované úkony a docházà k omezovánà lékaÅ™ské péÄe
Důsledky dneÅ¡nÃho stavu budou dle mého názoru nedozÃrné. Jediné východisko je mÃt pÅ™esná data, bez nadhodnocených ÄÃsel. ProÄ je doposud nemáme, je pro mÄ› zatÃm záhadou.

| |