Za možný důkaz pandemie chce ministerstvo 28 000 Kč

written by Tomas M. 2 years ago

Jediné měřítko o tom, jaká že to pandemie v České Republice probíhá (a zda vůbec), je počet zemřelých osob (celkem) v porovnání za srovnatelná období předchozích let. Například, pokud by se ukázalo, že letos v říjnu zemřelo plus mínus stejně lidí jako loni v říjnu, znamenalo by to v podstatě, že žádná pandemie není. A samozřejmě to platí i obráceně - pokud by za říjen zemřelo lidí 2x tolik než za stejný měsíc minulý rok, mohlo by to indikovat, že se něco děje. (Například že se lidi bojí chodit k doktorovi a že víc umírají - doma pro zanedbání lékařské péče. Nebo například to, že je pandemie.)

Data českého statistického úřadu jsou opožděná o několik měsíců, a tak jsem podal na Ministerstvo Vnitra žádost o poskytnutí dat aktuálních. Konkrétně jsem požadoval počet zemřelých osob na území ČR pro každý den zvlášť. Toť vše.

Po patnáctidenním čekání mi přišla odpověď. Úředníci odhadují, že jejich sběr a poskytnutí požadovaných dat jim zabere 10 pracovních dní, a požadují 28 900 Kč! (bez uvedení zda jde o cenu s DPH nebo bez) Hodinovou sazbou počítají 340 Kč/hod.

Živím se vývojem a správou informačních a databázových systémů již víc jak 15 let, a proti hodinové sazbě 340,- Kč/hod nic nemám. Já sám si účtuji 1500,- Kč za hodinu plus DPH, a považuji to za adekvátní. Nicméně odhadnutá náročnost daného úkolu 85 hodin mi přijde jako naprosto zcestná. Buďto ty data mám, a pak to mám za půl hodiny hotové, nebo ty data nemám, a pak je nevykouzlím ani za 85 hodin.

Buď jak buď, život mě už naučil, že hádat se (soudit se) s úředním šimlem je úkol na roky, a proto mám teď možnost nabídku akceptovat, nebo to vzdát (za půl roku ty data stejně budou k dispozici, prostřednictvím ČSÚ).

Ze svého to platit nebudu, ale pokud by se našlo víc lidí, kteří by byli ochotní se složit, obětuji 2000 Kč jako svůj díl. V případě zájmu mi hoďte mail.

Tomas M.

(c) 2023, Tomas M; rss